Zápach z ústPridané: 24.07.2017

Zápach z úst trápi nie len ľudí so zlou ústnou hygienou, ale tiež vášnivých stravníkov mäsa či milovníkov cesnaku. Ak sa s týmto problémom potýkate a netušíte, kde môžu byť jeho korene, bude pomerne ťažké hladať príčinu. Za zápachom z úst môžu stáť niektoré potraviny, lieky obsahujúce síru, znížené množstvo slín alebo nedostatočná vlhkosť v ústach.

Problém, o ktorom sa nehovorí: zápach z úst

Za zápachom stojí anaeróbná baktéria

Zápach z úst patrí medzi tabuizované problémy, o ktorých sa na rozdiel od kŕčových žíl, bolestí chrbta alebo syndrómu karpálneho tunela bežne s kolegami v práci nebavíte. Všeobecne býva vnímaný pomerne negatívne, čo je o to horšie, že dotyčný často ani nevie, že takýto problém má. Zápach z úst má bohužiaľ mnoho príčin, a tak nie je zjavné, že by súvisel s nedostatočnou ústnou hygienou. Spôsobujú ho anaeróbná baktéria vnútri úst, ktoré produkujú síru, ktorej zapáchajúce zložky vníma okolie negatívne.
náš tip
Anaeróbné baktérie sú nesmierne dôležité, pretože nám pomáhajú štiepiť bielkoviny a uzdravujú ústnej tkanivo pri poranení. K nepríjemnému zápachu z úst dochádza pri zvýšenom štiepení bielkovín či premnoženie anaeróbnych baktérií.

Čistenie zubov aj jazyka

Dodržiavanie ústnej hygieny je základ, preto používajte kvalitné zubnú pastu doplnenú o ústnu vodu a medzizubné kefky. Zuby si čistite dvakrát denne a snažte sa naozaj poctivo odstrániť všetky zvyšky potravín zo zubov i ďasien. Nezabúdajte ani na jazyk, ktorého povrch je pokrytý páchnucimi odumretými bunkami, zvyšky jedla, baktériami aj ich výlučky. Chystáte sa po prečítaní predchádzajúceho riadku rovno do kúpeľne? Ak áno, jazyk si môžete vyčistiť špeciálnou škrabkou na jazyk, ale aj obyčajným zubnou kefkou.
.

dostatočná vlhkosť

ústnu dutinu riadne vyčistíte, nezabudnite ju v priebehu dňa starostlivo zvlhčovať. Sliny nám totiž prirodzene pomáhajú ústa čistiť a fungujú ako antibakteriálne zbraň zásadného významu. Pre ich produkciu stačí počas dňa dostatočne piť alebo žuť mätu či žuvačky.

Správny výber potravín

Za zlým dychom môže stáť aj niekoľko obľúbených potravín, najmä kombinácia cibule, cesnaku a mäsa, ktorého zahnívajúce čiastočky zostávajú medzi zubami a pod korunkami. Paradoxne k zapáchajúcim ústam prispievajú aj niektoré diéty, napríklad nízkosacharidová diéta, ktorá spúšťa metabolický stav zvaný ketóza, pri ktorom telo spaľuje tuky namiesto cukrov. Práve v ketóze má väčšina Dietary veľmi zlý dych.

Ochorenie alebo zápal

Príčinou zlého dychu môže byť aj problém v tráviacom ústrojenstve - asi najznámejšie sú problémy cukrovkárov, ktorých dych je cítiť po čpavku. Vinníkom môžu byť ale aj zápalové ochorenia dýchacích ciest, zápaly zubov, stredného ucha či nosných dutín. Niekedy môže zlý dych súvisieť aj s užívaním liekov, ktoré obsahujú síru alebo znižujú tvorbu slín.

riešenie problému

Ak chcete vyskúšať niektorý z osvedčených babských receptov ako napr. Žuvanie zázvoru či nálev z anízu, myslite predovšetkým na to, že väčšina baktérií sídli na koreni jazyka, preto je takúto liečbu ideálne skombinovať s výplachy či kloktaním. To isté platí aj pre odporúčané čistenie jazyka rôznymi špeciálnymi škrabkami.

Ak ste si istí, že váš problém nesúvisí s ústnou hygienou a navštevujete pravidelne zubného lekára, možno by ste mali venovať zvýšenú pozornosť svojmu jedálnička, skontrolovať užívané lieky a posilňovať imunitný systém. Krátkodobo vám samozrejme pomôžu žuvačky či najrôznejšie pastilky. Dlhodobejšie zaberú skôr potravinové doplnky, vhodná zubná pasta v kombinácii s ústnou vodou či ústnym sprejom. Ak ústna voda obsahuje chlorofyl, máte vyhrané - ten totiž pomáha rozkladať páchnuce zlúčeniny a naopak aktivovať látky, ktoré je neutralizujú. Ak siahnete po potravinových doplnkoch, vyberte si najmä tie, ktoré zvyšujú obranyschopnosť a pomáhajú nastoliť správnu mikroflóru v tráviacom trakte.

Zdroj: www.pleva.cz

vyskúšajte tiež našu kozmetiku:

Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár