Vyjadrenie k predpisu EÚ

Pridané: 18.01.2018

Tento článok je článkom zo stránky www.pleva.cz, majiteľ rodinnej firmy, pán Milan Pleva sa vyjadruje k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady európskeho spoločenstva č. 1924/2006, že nesmieme u produktov uvádzať žiadne ďalšie informácie a zdravotné tvrdenia. Originál článok nájdete na: https://www.pleva.cz/news/uz-zase-nesmime-psat-pravdu-nase-vyjadreni-k-predpisu-eu

Už zase nesmieme písať pravdu. Naše vyjadrenie k predpisu EÚ

25. 05. 2015

Vážení zákazníci,

sa zármutkom v srdci vám musím oznámiť, že podľa nariadenia komisie EÚ od 15.12.2012 nesmieme u našich potravinových doplnkov a kozmetiky používať akékoľvek zdravotné tvrdenia. Prečo niečo také píšem až po takej dobe?

Zákon totiž platí v plnom znení od tohto roku (2015) a až doteraz sme čakali, že budú vykonané jeho úpravy. Predovšetkým také, aby nemuseli byť popierané a zakazované popisy vlastností včelích produktov, ktoré sú preverené tisícročím a mnohými vedeckými štúdiami. Avšak nestalo sa tak.

V praxi sa potom ukázalo, že nesmieme napísať prakticky nič. Nesmieme napísať pozitívne účinky medu a rôznych prírodných prímesí, ktoré do neho miešame. Nesmieme napísať storočiami preverené vlastnosti medu - že môže hojiť a obsahuje prírodné vitamíny, minerály, enzýmy, bielkoviny a ďalšie látky. Nesmieme napísať, že propolis pôsobí proti baktériám, bacilom, vírusom, plesniam, zápalom a zmierňuje bolesti, u peľu zase takú samozrejmosť, že obsahuje veľké množstvo bielkovín, stopových prvkov a vitamínov. Absurdne potom musíme zamlčať aj to, že peľ znižuje tlak a pacienti s nízkym tlakom môžu pri jeho predávkovaní skolabovať.

Dokonca nesmieme ani naznačovať - v popisoch sa nesmie objaviť spojitosť, že tá ktorá zložka môže pôsobiť na určité problémy a na aké ochorenie by včelie produkty mohli byť použité. Nesmieme ani uvádzať či používať stovky rokov preverenej receptúry tradičnej ľudovej medicíny. Každý text prechádza pred zverejnením schalovacím procesom, pri ktorom úradníci podľa stanovených pravidiel škrtajú nevhodné slová i celé vety. Napríklad u medu sa schizandry, ktorú ľudia tisíce využívajú vo vysokohorských oblastiach k povzbudeniu organizmu a činnosti mozgu, zostala iba jediná veta. Že je to subtropická liana a v čínskej medicíne je nazývaná rastlinou piatich chutí.

Celé nariadenie pôvodne vzniklo ako ochrana spotrebiteľa pred drahými potravinovými doplnkami s často vylhanými účinkami. Za prispenia silného farmaceutického priemyslu, ktorý si chce chrániť svoj trh, sa však celá vec dostala do takto absurdných rozmerov. O prírodných produktoch a ich účinkoch sa skrátka už nesmie hovoriť.

Všetky tieto informácie nielenže nesmieme napísať na výrobok a do letáku, ale ani na webové stránky. Hrozila by nám vysoká pokuta. Informácie si tak už teraz môžu vymieňať iba sami používatelia medzi sebou. Takto škandalózny celý predpis je.

V modernej Európe je pravdepodobne potrebné, aby sme čo najviac užívali chemické prípravky a všetko jedli len v pilulkách. Snaha EÚ každý problém plošne potlačiť a všetko robiť podľa šablóny nám berie slobodu vyjadrovania, možnosť vlastnej voľby aj rozhodovanie o sebe samom. Porozmýšľajte, komu je taký predpis užitočný a prospešný - podľa môjho názoru to určite nie ste vy, zákazníci. Viac si môžete prečítať na http://nedejmesiprirodu.cz/.

Týmto vysvetlením sa ospravedlňujeme za obmedzenia dostupnosti informácií o použitých surovinách v produktoch. Dohľadať si ich ale môžete vlastnými silami na weboch, ktoré takéto produkty nepredávajú alebo nepatrí výrobcovi. Typickým príkladom je Wikipedia.

Nech už je ono ustanovenia akokoľvek absurdné, musíme ho dodržiavať. Preto sme spustili úpravy na webe a postupne ho meníme - stierajú všetko o vlastnostiach použitých látok, ktoré by mohli byť pre úradníkov zámienkou k udeleniu pokuty za nerešpektovanie zákona o zdravotných tvrdeniach.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2013 - 2020 © Pleva-sk.sk