Včelí jed - apisín

Pridané: 08.02.2018

je účinným liečivým prípravkom pri reumatizme, artritíde, pri rôznych zápaloch svalov a šliach. Má taktiež baktericídne, teda baktérie usmrcujúce účinky

Včelí jed – apisín

O včelách je nám známe, že v prípade ohrozenia dokážu človeka nepríjemne bodnúť svojím žihadlom. Pre nás ide o pomerne bolestivý zážitok, pre včelu má však naozaj tragické pokračovanie – aj keď po pichnutí zvykne odletieť, bez žihadla, ktoré väčšinou ostáva v koži, zakrátko zahynie.

Látka, ktorá na mieste vpichu vyvoláva opuch, začervenanie a nepríjemný hrejivý pocit je tzv. včelí jed sa nazýva apitoxín, ľudovo nazývaný včelí jed. Ide o bezfarebnú tekutinu s charakteristickou vôňou a chuťou. Čo sa týka jej zloženia, prevládajú histamín, dopamín, noradrenalín, polypeptidy a enzýmy. Na prvý, bolestivý dojem sa to možno nezdá, avšak táto látka má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie človeka. To ale neznamená, že teraz sa necháte dobrovoľne bodať stovkami včiel, existujú totižto oveľa sofistikovanejšie metódy jej aplikácie.

Ako vždy však platí, že existujú jedinci, ktorí sú naň prudko alergickí a tí by sa od neho mali držať naozaj ďaleko. Vo väčšom množstve je toxický aj pre zdravých jedincov, preto sa zvykne aplikovať len v menších množstvách, kedy sa naplno dokážu prejaviť jeho liečivé účinky. Tie sú známe už stáročia, ľudoví liečitelia už v minulosti zvykli aplikovať apitoxín u pacientov s ochorením kĺbov. Dnes už sa včelí jed využíva aj priamo vo farmaceutickom priemysle.

Na čo konkrétne je teda včelí jed dobrý?

Ako už bolo spomenuté, je účinným liečivým prípravkom pri reumatizme, artritíde, pri rôznych zápaloch svalov a šliach.

Má taktiež baktericídne, teda baktérie usmrcujúce účinky. Boli zaznamenané aj jeho pozitívne účinky a vonkajšiu nervovú sústavu človeka, tento liečebný proces je však náročný na technické vybavenie.

Existujú rôzne spôsoby jeho aplikácie, ten najzákladnejší (aj keď zrejme najmenej príjemný) je skrátka nechať sa poštípať. Práve týmto spôsobom si liečitelia v minulosti všimli, že včelí jed má liečivé účinky – včelári a ľudia pohybujúci sa v ich blízkosti totižto zriedkavo trpeli problémami s kĺbmi a svalmi. Lekársky sa apitoxín vpichuje pod kožu, čo nie je nepodobné práve včeliemu bodnutiu.

K dispozícii je aj masť s obsahom včelieho jedu, ktorá sa nanáša na postihnuté miesta.

Nakoľko existujú jedinci, ktorí majú na včelie produkty alergiu, odporúča sa používanie včelieho jedu konzultovať s lekárom. A aj pre ľudí, ktorí s tým problém nemajú, platí, že všetko s mierou.

Aj v našom e-shope nájdete produkty, ktoré obsahujú včelí jed – apisín. Pozrite si našu ponuku.

 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2013 - 2020 © Pleva-sk.sk