Výrobcovia / značky

Afty - príčiny vzniku, prírodná liečba, babské rady

Pridané: 09.09.2018

 

Afty patrí k často sa vyskytujúcim ochoreniam dutiny ústnej. Majú pomerne krátky, no veľmi nepríjemný priebeh sprevádzaný svrbením, škrabaním a pálením. Preto sa zameriame na príčinu ochorenia, jeho priebeh, ale predovšetkým liečbu, a to najmä prírodnou cestou. Pridáme samozrejme aj niekoľko dobrých babských rád.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt afty

Afty pozná približne štvrtina populácie

Vyskytujú sa predovšetkým u detí a mladších ľudí, po tridsiatke trápia len nižšie percento jedincov. Častejšie tiež postihujú ženy než mužov.

Afty patria k najznámejším zápalovým ochoreniam ústnej sliznice postihujúcim zhruba štvrtinu populácie vyspelých krajín. Ak sa u jedinca raz objavia, väčšinou ho za život navštívia ešte niekoľkokrát. Výnimkou potom nie sú ani ľudia, ktorým sa jedna afta hojí a druhá sa začína tvoriť. Ak máte s aftami svoje skúsenosti, určite už poznáte, že za jeden až tri dni sa objaví nová boliestka, pretože ústa nepríjemne svrbia a choré miesto páli. Afty bohužiaľ patria k ochoreniam, ktorých pôvod vzniku je značne nejasný a lekári sa nezhodujú na presnej príčine ich vzniku. Potešujúci je však fakt, že sa nejedná o prenosnú chorobu.


Vznik a výskyt áft

Afty sa nevytvárajú v celej ústnej dutine, ale iba v miestach, kde sliznica nie je na povrchu keratinizovaná. Táto sliznica sa nachádza v predných častiach úst, na hranách a na spodku jazyka. Občas sa afty vyskytnú aj na podnebí, mäkkom podnebí alebo mandliach. Neobjavujú sa na tvrdom podnebí alebo v oblasti ďasien.

Zhruba jeden až tri dni pred vznikom samotného pupienka môžete cítiť v postihnutej oblasti nepríjemné svrbenie a škrabanie, potom sa vytvorí pľuzgierik, ktorý praskne a následne sa zmení na vriedok. Jeho okraje sú ohraničené začervenanou sliznicou a vnútorná časť sa naopak nachádza pod úrovňou okolitej sliznice. Nejedná sa o rozsiahlu postihnutú plochu, ale o lokálne vriedok s veľkosťou maximálne pol centimetra. Afty sa všeobecne objavujú po jednom, len výnimočne trpí človek dvoma alebo troma vriedkami.


Dĺžka doby hojenia vriedkov je primeraná ich veľkosti - u menších áft je to 1-2 týždne, u väčších sa môže liečba pretiahnuť aj na niekoľko mesiacov. Malé afty často zmiznú a nie je po nich ani pamiatky, zatiaľ čo väčšie afty môžu vytvoriť v dutine ústnej jazvy.


Príčina vzniku áft a ich liečba

O príčine vzniku týchto malých vriedkov vedú lekári dlhodobo spory a ich presná príčina nebola doposiaľ zistená. Do úvahy pripadali vírusy, baktérie alebo nedostatok vitamínov, však žiadna z týchto teórií sa nepotvrdila.

Podľa babských rád mávajú na afty negatívny vplyv šťavy a esencie citrusov, korenia a paradajok.

V posledných rokoch sa zistilo, že u niektorých pacientov sa afty prejavili v súvislosti s nedostatkom kyseliny listovej, železa alebo vitamínu B2. Vznik áft môže ale súvisieť s celkom prozickejšími problémami - vyprovokovať ho môže napríklad poranenie dutiny ústnej, teda obyčajné uhryznutie v ústach alebo tlak nesediacej zubnej protézy. Vznik áft údajne podporuje aj stres alebo menštruácia.

Rovnako ako príčina vzniku áft nie je uspokojivo objasnená ani ich liečba. Je logické, že ak nie je známa príčina, ťažko sa hľadá prostriedok na liečenie choroby. Zubní lekári tlmia afty špeciálnymi roztokmi zloženými z chloridu zinočnatého, dusičnanu strieborného a perodixu vodíka. Afty roztokom naleptajú a ich bolestivosť zmizne. Existujú samozrejme najrôznejšie krycie pasty a gély a tiež roztoky pre vykonávanie domácich výplachov na účel dezinfekcie postihnutého miesta.

Najlepšou prevenciou však je celkovo zdravý životný štýl a silný imunitný systém.

Dôležitá je tiež starostlivá hygiena ústnej dutiny, pretože najrôznejšie povlaky na zuboch, jazyku či v ústach všeobecne bývajú domovom mnohých mikroorganizmov, ktoré môžu situáciu s aftami ešte zhoršiť. Dôležité je dostatočne piť a sledovať priebeh vriedkov. Ak sa ich v ústach objaví väčšie množstvo alebo ochorenia sprevádza horúčka, vyhľadajte stomatológa. Keď sa afty nestratia alebo sa nehoja podľa vyššie popísaného harmonogramu, určite sa oplatí so zubným lekárom poradiť, pretože sa môže jednať o úplne iné ochorenie, ktoré svojím vzhľadom a priebehom afty pripomína.


Prírodné a domáca liečba

Afty postihnutého nepríjemne svrbí a páli, preto sa snažia skrátiť dĺžku ochorenia na minimum. Ak trpíte aftami, vyhnite sa horúcim nápojom a koreneným jedlám, ktoré by mohli postihnuté miesto ešte viac rozdráždiť a liečbu naopak predĺžiť. Prírodných pomocníkov je celý rad, ale každému môže pomáhať niečo iné. Vyskúšajte čo pomôže práve vám.

A predovšetkým pamätajte, že prírodná liečba má síce pomalší nástup, ale o to výraznejšie výsledky.


prírodné a domáce rady: *  Výplachy úst slanou vodou. Stačí rozpustiť pol lyžičky soli vo vlažnej vode a roztokom vykloktávať a vyplachovať   niekoľkokrát denne ústa.


* Pokiaľ si chcete pomôcť od lokálnej bolesti a ústnu dutinu trošku znecitlivieť, pomôže vám cmúľanie kocky ľadu.


* Pomôcť si môžete aj prikladaním vrecúšok s harmančekovým čajom, ktorý pomôže pri redukcii zápalu.

* Do jedálnička môžete zaradiť aj probiotické mliečne výrobky, ktoré vracajú bakteriálne prostredie v ústach do rovnováhy - odporúča sa dávať si 1 polievkovú lyžicu jogurtu trikrát denne.

* Dobu hojenia skracuje aj žuvanie sladkého drievka.

* Dajte si cibuľu, obsahuje silicu účinkujúci výrazne dezinfekčne a celkovo zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

* Staviť môžete na dnes tak obľúbený kokosový olej - potrite ním bolestivé miesto prstami alebo vatovým tampónom a snažte sa ho tam udržať čo najdlhšie. Odporúča sa kokosový olej zahustiť, preto do neho môžete pridať trochu včelieho vosku - ideálny pomer riedenia je 1 polievková lyžica kokosového oleja a polovica lyžičky včelieho vosku.

* Pri hojení môže pomôcť tiež aloe vera. Gél z aloe vera zrieďte s vodou a roztokom vyplachujte aspoň trikrát denne ústa. Zameriavajte sa pritom na bolestivé miesto.

*  Pri výskyte áft v dutine ústnej sa tiež využívajú prípravky s propolisom. Propolisové kvapky s obsahom účinných antimikrobiálnych látok možno použiť k lokálnej, bodové aplikácii na kožu alebo v dutine ústnej. Propolis je známy pre účinok na baktérie aj plesne a pre iné účinky hojivé.
* Existujú aj ďalšie osvedčené prírodné možnosti, ktoré tu ale z legislatívnych dôvodov uvádzať nemôžeme. Máte otázky? Napíšte nám na email info@pleva-sk.sk.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2013 - 2021 © Pleva-sk.sk