Výrobcovia / značky

Paradentóza: príznaky, prevencia, domáca liečba i babské rady

Pridané: 28.01.2020

Paradentóza vzniká nahromadením zubného plaku v ústach. V ňom sa vytvoria baktérie, ktoré postupne putujú až k závesnému aparátu zuba, kde vznikne zápal. Vysvetlíme vám, ako paradentóze predchádzať, ako ju včas spoznať a ako v prípade jej vzniku ďasná i zuby liečiť.

Zápalové ochorenia spôsobujú baktérie


Paradentóza čiže správne povedané parodontóza je zápal parodontu, teda ochorenie týkajúce sa väzivového a kostného závesného aparátu zuba. Zápalové ochorenia spôsobujú baktérie usadzujú sa v ústnej dutine. Baktérie sa usadí na sklovine zubu a vytvorí tenkú vrstvu, ktorú poznáme pod označením zubný plak. Ak sa zubný povlak usadzuje na zube, kde sa vyskytuje aj zubný kaz, vytvára tým podhubie pre vznik paradentózy. Z ďasna potom zápal putuje ďalej do podporných tkanív zubov (parodontu). V závesnom bodu zuba sa potom začnú baktérie rýchlo množiť, vytvárať hnis a spôsobovať bolesť.

 

Ochorenie býva hovorovo označované najčastejšie ako paradentóza či paradentóza. Správny tvar je však parodontóza, odvodený od termínu parodont - čo je súbor tkanív spájajúcich zub s kosťou čeľustnej.
Príznaky paradentózy

Ochorenie môžete pomerne dobre rozpoznať už v jeho rannej fáze. Začína nepríjemným začervenaním ďasien, ktoré sú obvykle podráždené a niekedy hneď od počiatkov choroby dokonca boľavé. Bolesti môžu byť sprevádzané krvácaním, avšak niekedy krvácanie prichádza až neskôr.

Pri čistení zubov dochádza k drobnému praskaniu či začervenaniu ďasien, bez toho, aby ste vyvinuli nejakú prehnanú silu. Paradentózu spoznáte i po čuchu - v závesnom bode zuba sa totiž vytvorí toľko hnisu, že postupne začína spôsobovať zápach z úst.

Upravené podľa: Wikimedia Commons, autor, CC BY-SA 4.0


Ak si nevšimne drobných prejavov popisovaných vyššie, dôjde v ďalšej fáze ochorenia ku kývaniu zuba. Pevný nosný bod zuba je totiž dlhodobo chorý a stráca svoje stabilné ukotvenie v ďasne. S tým súvisí aj postupné odhaľovanie zubných krčkov, pretože sa ďasná začnú sťahovať z okrajov zubov. Pri neliečenej paradentóze pacient môže o zub tiež nenávratne prísť.


Správne čistenie zubov

Vznik paradentózy súvisí s nedostatočnou zubnou hygienou. Pri nedbalej zubnej hygiene sa v ústach postupne začne tvoriť väčšie a väčšie množstvo zubného povlaku a zubného kameňa. Obe zložky potom napomáhajú vysokej hladine baktérií v ústach.

Najzásadnejšou prevenciou teda je čistiť si dôkladne zuby ráno a večer. Samozrejmosťou sú pravidelné návštevy zubného lekára, aby sa prípadné známky paradentózy podchytili včas. A veľkou podporou sú aj pravidelné návštevy dentálneho hygienistu. Dentálny hygienista odstraňuje zubný kameň, pomôže vám zbaviť sa pigmentácie zubov aj povlakov, ktoré často paradentóze predchádzajú. Súčasťou návštevy ordinácie dentálneho hygienistu je inštruktáž techniky čistenia zubov a predstavenie ďalších dentálnych pomôcok.

Zdravé, dobre ošetrované ďasná sú pevné a svetlo ružové.

 

Ak si myslíte, že obmedzením sladkého obmedzíte zároveň aj kazivosť zubov, môžete byť na omyle. Záleží totiž na tom, čím sladíte. Keď si dávate do čaju a kávy biely cukor, určite je obmedzenie na mieste, pretože ten zubný kaz spôsobuje. Keď ich však sladíte medom, nemáte dôvod na obavy. Med totiž naopak pomáha proti baktériám, ktoré za príčinou zubných kazov stoja.


Najlepšia liečba je prevencia

Na kvalitu vášho chrupu má okrem techniky a frekvencia čistenia zubov vplyv aj zubná pasta, ktorú používate. V našej ponuke nájdete dve zubné pasty, ktoré vám pomôžu najrôznejším problémom so zubami predchádzať.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár